Третій клас

Лейтмотивом третього класу вальдорфської школи є перші кроки дитини у самостійне життя. У віці 9 років дитина вже остаточно немов би прокидається від «сну дитинства», виходить із мрійливого стану і стикається із життям реальним. Цей перехід може бути доволі кризовим, адже у мріях легко бути сильним, хоробрим, все уміти і все знати…
На допомогу дитині в цей важливий час приходять такі епохи як: Старий заповіт, Епоха вимірювання, Ремесла, Будівництво та багато інших. (за раз всього і не осягнеш).
Разом із героями Старого заповіту діти переживають вигнання із Раю і це дуже резонує з їхнім внутрішнім самовідчуттям, адже дитинство закінчилося і назад в сад Едему дороги немає. Історія створення світу допомагає дитині вибудувати свій власний внутрішній світ.
На математиці разом із вчителем учні проживають геометрію, яка існує в їхньому тілі. Вони міряють простір ліктями, ступнями, кроками, таким чином досліджуючи себе і простір навколо себе. А ще вони дізнаються, що у кожного міра своя. Тоді народжується потреба у середній мірі, або в абсолютній, тій, що для всіх однакова. На неї можна спертися! І це вже перший крок до абстрактного мислення.
Далі занурюючись у ремесла, а саме спостерігаючи за майстром своєї справи зазвичай діти приходять у велике захоплення від того, на що здатні людські руки. А зробивши власноруч, наприклад, тарілку або глечик дитина відчуває, що і сама на щось здатна. Це надихає і дає впевненість в своїх силах. Погляд у майбутнє стає вже оптимістичнішим;). Так дитина починає самостійно будувати своє життя.
Завершальною роботою року є будівництво справжньої будівлі. Це може бути альтанка, або невеличкий дитячий будиночок, але обов’язково щось практичне і корисне.
Якісно проживши свої 9 років людина все життя буде твердо і впевнено стояти ногами на землі!

Читання

"Протягом третього класу на уроках читання ми знайомились з різними текстами, читали їх вголос, малювали ілюстрації, переказували та перечитували наново. Щось писали самі - вірші, коротенькі твори, продовження історій. Цінність цього процесу в тому, що вчитель підбирає історії під конкретний клас, конкретних дітей, події, свята, випадки. І от таких історій та віршів у кожного учня назбиралось за рік чимало. І так хотілось цю роботу огорнути турботою та красою. І тут на поміч прийшли умілі руки наших батьків. Для кожного учня батьки створили індивідуальний перепліт зошитів з читання, зробивши з них справжню книгу. Кожну книгу батьки оформили для своєї дитини і вийшли унікальні та неповторні книжки, які діти отримали в кінці епохи будівництва. Так вправність дітей в будівництві поєдналась з майстерністю батьків у створенні книг."
Поліна Вікторова, вчитель 3го класу

 

 

 

 

 

 

Віршована терапія

Одного ранку вчитель говорить дітям щось нове: «Зовсім скоро ви отримаєте особливі подарунки….»
Для кожного учня  - щось неповторне, особисте, підібране саме для нього.
Діти захопливо чекають.
І от, перед Різдвом кожна дитина бере з рук учителя листівку з янголом, на звороті якої – віршовані рядки, написані від руки каліграфичним почерком...
Це – індивідуальні вірші. Невеличкі поезії, які мають великий вплив і глибокий зміст. 2-4 строфи нескладного тексту про зрозумілі речі - життя тварин, побутові предмети чи природу. Кожен такий вірш – це метафора життя однієї дитини, її характеру, рис поведінки. У такому вірші ховається побажання та ідея, як можна покращити своє життя, так би мовити опосередкована порада від вчителя.

Register to read more...

Взаємозв'язок з природою

У вальдорфській педагогіці важливою складовою навчання є взаємозв'язок з природою. Діти отримують знання та навички не тільки у класній кімнаті, а й у подорожах, спілкуванні з друзями, через спільну діяльність. Про одну з таких подорожей розповідає мама учениці 3 класу Софійки: "Незабутні вихідні із своїми друзями провела донька в селі. Повернулася з подорожі сповнена яскравих вражень: вони збирали гриби у лісі, готували запаси на зиму, спілкувалися з тваринками на сусідній фермі. Адже в сучасному місті діти не часто мають можливість доторкнутись до роботи на землі, зрозуміти, як вирощують овочі та фрукти, які потрапляють до нас на стіл. Тому такі нагоди дуже цінні!"

Знайомства з ручною працею

Діти у віці 9-10 років, як і люди на початку історії суспільства, опановують світ. Тож починаємо із знайомства з ручною працею, природними матеріалами, які оточують людину і вивчаємо давні ремесла.

Register to read more...

Домашнє завдання

«Яким подарунком для мене, мами третьокласниці, стало домашнє завдання, що принесла дитина зі школи. З порога вона радісно проголосила: «Мамо, в нас сьогодні завдання домашнє таке, що одну частину треба виконати батькам!» Мені стало цікаво, а коли вона дала мені чорнильну ручку і сказала, що треба в її зошиті написати вірш, я зраділа неймовірно! Писати чорнилом - це наче повернутися у дитинство! Донька так носиться зі своєю дорогоцінною пір'євою ручкою, що мріяти про те, що тобі дадуть її, щоб щось написати, і не доводилося.)) А тут така удача!

Register to read more...

  • Програма першого класу передбачає мистецтво, музику, садівництво, дітей знайомлять з буквами. У молодшій школі предмети вводяться поступово
  • Що вивчають діти? Звичайні предмети (письмо, математика, читання) викладаються враховуючи вікові потреби дитини. А крім того, діти грають у
  • Лейтмотивом третього класу вальдорфської школи є перші кроки дитини у самостійне життя. У віці 9 років дитина вже
  • 10 років – це золотий вік дитини, коли вже успішно пройдений перехід від дитячої наївності до власного ставлення до