П'ятий клас — цікавий вік у житті дитини. Що відбувається в школі у цей період?
Перша підліткова криза 9-10 років вже позаду і наступає недовгий період гармонійного зростання дитини. 11 років. В цей період ми вперше дивимося на "зростання" людства з різних точок зору. Вперше з'являється історичний погляд на великі епохи - давньоіндійську, давньоперсидську, давньоєгипетську. Кульмінація цього проходу - стародавня Греція з її містами-полісами: Афінами, Спартою. У п”ятому класі діти з вальдорфських шкіл їдуть на справжні Олімпійські ігри, змагатися між собою у стародавніх видах спорту (уроки фізкультури в цьому році — це тренування до них). Гомер Одисея. Гекзаметр. Ми врешті опиняємося в Римі, разом з розбійниками, що їйого заснували, і переживаємо цей період розвитку свідомості людства. Як людство потроху дорослішає, так і діти переживають своє, ще недовге життя як період вростання в земне буття. Так само і епоха ботаніки: вивчаючи рослини, дитина бачить кроки дорослішання в рослинному світі - гриби як немовля , папоротники як маля і далі до величних розкішних дерев - дорослих. Звичні нам дисципліни - мова та математика. До цього віку дитина ще купалась та гралась в цьому. Тепер в мові заглиблюємось в граматику, як найдуховнішу частину мови, в математиці з'являється геометрія від руки (опора цьому - малювання форм, чому навчались діти в попередні роки), світ чисел розкривається з різних сторін... Продовжуємо вивчення дробів. Перші епохи садівництва, роботи з деревом. На рукоділлі в'яжемо шкарпетки. Епоха тварин - занурюємось у світ птахів. Поглиблюється бачення кольору та форми в живописі. Є музикальні та театральні проекти, що визначає вчитель, дивлячись на те, що саме потрібно дітям конкретного класу.
По-перше, ботаніка. У 5 класі діти мають перейти з казково-дитячого сприйняття рослин до їх реального спостереження в природному оточенні.
З повагою до живого, з настроєм справжнього науковця, бачити як змінюється рослина навіть протягом доби.
По-друге, тілесні радощі та випробування цілком відповідають настрою Давньої Греції, яка для 5 класу надає своєрідне забарвлення – це і радість своєї сили та спритності, і вміння спиратися сам на себе у природних обставинах, і проявлення своїх здібностей та відчуття цінності колективу, гуртових зусиль та взаємодопомоги.
А по-третє, це заповідний півострів Трахтемирів. Дніпровські кручі, високе небо, чиста і багата природа. Купання в річці, вечеря на вогні та пісні під гітару…
А вже за кілька днів вони повернуться в клас і продовжать навчання із натхненням та новими друзями.
Доречі, до нас ще можна долучитись!
Учні п’ятого класу занурилися у світ стародавньої Індії. Знайомилися зі світосприйняттям людей тієї епохи, малювали Лотоси, ранголи – орнаменти-обереги та індійських богів. Вчили гімн з Рігведи на дуже незвичній для нашого вуха мові. Придумали свій шрифт, стилізований під санскрит.